strona główna forum dyskusyjne

Wpisz się na listę mailingową  
Posłuchaj infolinii - WPIS
 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Wyświetlaj drzewo  |  Szukaj  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Luneta z szyną czy bez?
Autor: Romano 
Data:   11-10-11 14:53

Witam.
W najbliższym czasie przymierzam się do zmiany lunety na swoim CZ 550 Ebony Edition. Obecnie mam zamontowaną Zeiss Conquest 3 - 12 x 50 (krzyż #4) na czeskim montażu (obejmy calowe). Nowa luneta już praktycznie wybrana (Kahles CSX 3 - 12 x 56) także po nowym roku będę finalizował swój plan. Mam jednak wątpliwości, które być może dzięki opiniom Kolegów zostaną rozwiane, co pozwoli mi uniknąć podjęcia błędnych decyzji.
Otóż:
1. Luneta z szyną czy bez?
2. Jakiego rodzaju montaż (oryginalny czeski czy inny, na obejmy czy bez) - w zależności od tego czy luneta z szyną czy bez?
Dodam, że broń jest bez otwartych przyrządów celowniczych.
Za wszelkie konstruktywne podpowiedzi oraz praktyczne rady będę wdzięczny. Chciałbym "załatwić" temat montażu lunety raz a dobrze, żeby nie było potrzeby za moment do niego wracać.

Darz Bór
Romek

Luneta z szyną czy bez?
Autor: yogy 
Data:   11-10-11 15:23

skoro luneta nie będzie zdejmowana, to po co kombinować z montażem ?
Stały montaż na śruby i po kłopocie, luneta bez szyny, mniej problemów z montażem.

p.s. wybór optyki kapitalny ;)

Luneta z szyną czy bez?
Autor: fousek 
Data:   11-10-11 21:36

ładniej wyglada z szyna.... i nie kaleczysz tubusa (tubusu) ... a kahles ma szyne SR chyba najlepsze ze wszystkich, pod wzgledem ryglowania na montażu.. ja bym brał ze szyna. Co do optyki to wybrałes bardzo dobrze..

Luneta z szyną czy bez?
Autor: Jack__Daniels 
Data:   12-10-11 13:55

no to żeście mu poradzili
1:1
:)

Ja sie nie odzywam bo nie wiem :)

Luneta z szyną czy bez?
Autor: nimbus 
Data:   12-10-11 14:03

Bez szyny , łatwiejszy i dokładniejszy w wykonaniu montaż a i sprzedać potem łatwiej.n.

Luneta z szyną czy bez?
Data:   12-10-11 14:24

Poruszyłem ten temat raczej nie po to, żeby myśleć o ewentualnej sprzedaży (taki zestaw ma mi trochę posłużyć - mam taką nadzieję).
W poście zaistniała pomyłka: miało być Zeiss Conquest 3 - 9 x 50

Luneta z szyną czy bez?
Autor: KubaG 
Data:   12-10-11 17:49

Ja bym chyba wybrał z szyną - ładnie to wygląda no i tak jak pisali - nie kaleczysz tubusu no i masz krzyz wypoziomowany ;)

Luneta z szyną czy bez?
Autor: Krzych 
Data:   13-10-11 20:14

KubaG ma dużo racji w twierdzeniu, że z szyną łatwiej ustawić poziom belek. Choć po przystrzelaniu nie ma to już znaczenia, to każde ochylenie od poziomu powoduje, że przy przesunięciach góra - dół zmienia się ustawienie lewo - prawo i odwrotnie. Oczywiście poprawne ustawienie w lunecie bez szyny nie jest jakąś dużą trudnościa. Reasumując, mimo tego problemu polecałbym montaz obrotowy, czyli luneta bez szyny. Można wtedy osadzić lunetę niżej niż z szyna, co nie jest bez wpływu przy strzałach z szybkiego składu i występujących wtedy przekrzywieniach broni. Między bajki należy włożyć uszkodzenia pokrycia lunety obejmami. To może mieć miejsce tylko wtedy, gdy lunetę w obejmach osadza partacz. Miałem osadzoną lunetę w obejmach na klej montażowy, a po jej zdjęciu przy wymianie na nową na zdejmowanej nie było śladu uszkodzeń pokrycia.
Pozdrawiam
Krzych

Luneta z szyną czy bez?
Autor: Andrzej Szeremet 
Data:   14-10-11 18:51

Witam!
Jeśli można dodać swoje trzy grosze. Nigdy nie byłem zwolennikiem montazu na stałe. Dobry montaż musi być powtarzalny. Przez długie lata, zawodowego uprawiania łowiectwa mam na Manlicherze 222R oryginalny montaz obrotowy. Przez te lata sztucer służył mi do bardzo intensywnego polowania i na strzelnicy. Luneta była zakladana i zdejmowana za każdym razem i myśle że tych założeń było tysiące. Nigdy nie miałem problemu z lunetą z przestawieniem się itp. Na drugim sztucerze manlicher 6,5x57 mam montaz hakowy i sprawa przedstawia sie podobnie. Luneta osadzona na stałe niesie zawsze ze soba ryzyko uderzenia w transporcie , przy czyszczeniu itp. Pamietajmy, że kazde uderzenie kumuluje się zawsze w najdelikatniejszej części zestawu a tym miejscem jest własnie luneta i jej uklad optyczny oraz montaz.. Nigdy nie wiadomo czy do uzywanego sztucera nie zechce dokupić kolega np lunety biegowej. Przy montażu obrotowym prosta sprawa, wystarczy dokupic górę,baza jest i sprawa gotowa. Może się zdarzyć ze trzeba bedzie dojść postrzałka w trudnym terenie wtedy zdjecie lunety to moment..
Z szyną czy bez?- rzecz gustu ale szyna to większa trwałość . A wybór lunety -doskonały mam Kahlesa 3-12x56 CSX i uwazam że jest to obecnie najlepsza luneta dostepna na rynku. Życże pomyslnej realizacji planów , pozdrawia.

Luneta z szyną czy bez?
Autor: Rosen 
Data:   08-12-11 11:10

Czy w tych nowych szynach trzeba coś wiercić?

Luneta z szyną czy bez?
Autor: Martes 
Data:   08-12-11 16:10

Ad : Romano
Składasz piękny zestaw . Jestem tego samego zdania co Andrzej Szeremet .
Najniższy montaż obrotowy do lunety z szyną SR i bez szyny o wysokości 14 mm produkuje firma MAK . Do CZ 550 jest to wprost wymarzony montaż . Broń piękna , luneta bardzo dobra to i montaż musi być markowy . Czy z szyną czy bez jest kwestią gustu ?
Wybór należy do ciebie .

Luneta z szyną czy bez?
Data:   08-12-11 21:32

Bardzo dziękuję wszystkim za cenne uwagi i opinie. Jak już skompletuję zestaw to nie omieszkam poinformować.
Jeszcze raz dzięki !!!

Luneta z szyną czy bez?
Data:   10-12-11 16:43

Ad : Rosen
W tych nowych szynach nic się nie wierci . A przynajmniej w szynie SR (Swarovskiego , Kahlesa) . Ta szyna ma co około 1 mm rowek , więc nic się nie przesunie .

Luneta z szyną czy bez?
Autor: Rosen 
Data:   10-12-11 16:49

To wszystko są szyny wewnętrzne? Myślę o szynie, bo bardziej mi się podoba taki sposób montażu. W dodatku nie trzeba nic kleić, szlifować obejm itd.

Luneta z szyną czy bez?
Data:   14-01-12 14:09
Załącznik:  IMG_8269.JPG (92k)

No i stało się !!!
Jeszcze przed końcem 2011 roku zakupiłem wspomnianego Kahlesa CSX 3-12x56 a w tym tygodniu zamontowanie (montaż obrotowy "łuszczka") i przystrzelanie. Osadzenie lunety zleciłem rusznikarzowi (znany koszaliński fachowiec), przystrzelanie we własnym zakresie wczoraj na strzelnicy. Dzisiaj jak pogoda dopisze pierwszy wypad w łowisko z nowym zestawem. Za jakiś czas podzielę się spostrzeżeniami. Jak do tej pory jest tak jak sobie wyobrażałem.
Pozdrawiam.

P.S.
Kilka fotek w załączeniu.

Luneta z szyną czy bez?
Data:   14-01-12 14:12
Załącznik:  IMG_8270.JPG (49k)

... jeszcze jedno

Luneta z szyną czy bez?
Data:   14-01-12 14:13
Załącznik:  IMG_8273.JPG (58k)

... i jeszcze

Luneta z szyną czy bez?
Data:   14-01-12 14:19
Załącznik:  IMG_8298.JPG (84k)

przystrzelanie

Luneta z szyną czy bez?
Autor: Borek_myśliwy 
Data:   14-01-12 15:27

Witam,
Romano ja mam pytanie odnośnie twojego sztucera. Jestem zdecydowany na niego, chciałbym żebyś napisał mi coś o tej broni, jak skład, zamek itp. Zastanawiam się tylko jeszcze nad kalibrem 7x64 czy 30-06 DB

Luneta z szyną czy bez?
Data:   14-01-12 15:34

Ad : Romano
Widzę że masz taki sam montaż na takiej samej broni jak ja . Montowany u tego samego rusznikarza . Mam tylko inną lunete - Zeiss Diavari Victory 3-12x56 # Nr 60 .
Sadząc po moim zestawie i na podstawie moich z nim doświadczeń będziesz bardzo zadowolony , ja przynajmniej jestem . Życzę sukcesów w kniejii - Połamania !

Luneta z szyną czy bez?
Autor: Forester_09 
Data:   15-01-12 21:06

Gratulacje zakupu lunety, w całości wygląda świetnie i skutecznie :)

Luneta z szyną czy bez?
Data:   18-01-12 01:32

Ad. Borek_myśliwy
Z czystym sumieniem polecam. Broń składna, celna (fotka z przystrzelania powyżej) i "estetyczna".
Ma pewne minusy np. głośny bezpiecznik (kwestia wprawy w obsłudze), kultura pracy zamka taka sobie (wyraźnie przegrywa np z nową Tikką T3 lub prawie 30-letnim VOERE mojego ojca), spora waga (chociaż akurat w przypadku kalibru .30-06 to niekoniecznie wada -ogranicza odrzut).
Kwestia wyboru kalibru pomiędzy tymi dwoma wspomnianymi jest chyba kwestią indywidualnych upodobań.
Generalnie z zakupu jestem bardzo zadowolony.
Darz Bór

Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Wyświetlaj drzewo  |  Szukaj  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek