strona główna forum dyskusyjne

Wpisz się na listę mailingową  
Posłuchaj infolinii - WPIS
 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Wyświetlaj drzewo  |  Szukaj  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Wabienie lisów/ rura pcv
Autor: Falconetti007 
Data:   28-09-12 20:18

Witam,
czytałem kiedyś na forum o rurach pcv bądź też w podobie, wkopane w ziemię i wypełnione pysznościami ponoć nieźle zwabiają drapieżniki. Stąd moje dwa pytania do praktyków:
1) Jakie wymiary ma mieć taka rura? Najlepiej jakiś prosty rysunek nawet w Paincie byłby mi pomocny, lub dokłady opis (Średnica; na ile wkopana w ziemię)
2) Co wrzucać do środka? (resztki ryb, psia karma obiła mi się o uszy)
Za wszelkie porady będę wdzęczny!

Wabienie lisów/ rura pcv
Autor: Noczek 
Data:   29-09-12 00:00

Kolego, ja mam taką rurę około 30-40cm szerokosci, długość 1metr i na taką głębokość wkopaną. Do środka najlepiej wychodziło jak wkładałem kury z pobliskiej fermy.
Lisy chodziły regularnie ale bardzo ostrożnie. Najlepiej na śniegu i przy bardzo księżycowej nocy. Dodam, że wszystko zrobione jest w lesie, nie na polu. Jednej nocy udało się zwabić 7lisów i 1kunę. Dwa lisy (psy) tak strasznie się biły, że nie mogłem złapać je w lunetę i poszły bez strzału. Polecam

Wabienie lisów/ rura pcv
Autor: amalcz 
Data:   29-09-12 09:36

Kolego,

Ja używam zwykłej rury kanalizacyjnej fi 110, wkopanej na ok 60 cm i wystająca ok 40 cm. Do środka wrzucam jakiś śmierdzący korpus z kurczaka i górę rury delikatnie przykrywam jakimiś gałęziami aby lisy nie wyciągnęły padliny. Bardzo często zdarza się, że lisy jak nie mogą wyciągnąć padliny to podkopują rurę tak długo aż ją wyciągną.
Ja teraz będę robił troszkę inne rury na nęciska. Wyślij mi swojego maila to jak zrobię wyślę Ci zdjęcia.

DB.

Wabienie lisów/ rura pcv
Autor: No_idea 
Data:   29-09-12 10:00
Załącznik:  RuraNET2.jpg (133k)

Ja mam wkopane na ok 60 cm równo z ziemią zwykłe rury PCV do których wrzucam psia np. karmę spokojnie wchodzi cała duża puszka więc później nie ma problemu z uprzątnięciem zawartości jak trzeba wymienić wsad :) puszki jest zwykle połowa zawartości i to wymieszana czasami z czymś innym np. resztkami ryb ( kolega rybak dostarcza )

Wabienie lisów/ rura pcv
Data:   29-09-12 10:04
Załącznik:  RuraNET3.jpg (74k)

cześć karmy rozrzucam w okolicy rury i wracam za 1-2 dni :) karma nie może być za głęboko tak aby mógł pokosztować i się rozochocić wybierając cześć a jak już nie dosięgają to jest przednia zabawa widząc jak rudzielce kombinują aby się dokopać do jedzonka :) tu widać pierwsze działanie łakomczucha :)

Wabienie lisów/ rura pcv
Data:   29-09-12 10:08
Załącznik:  RuraNET4.jpg (82k)

i to już bardzie zaawansowane prace odkrywkowe :) w każdym razie to fajna metoda wabienia i polowania bo jeszcze jest na co popatrzeć jak lisiury dobrze kombinują :) jeden włożył pysk tak głęboko że nie mógł się wykręcić z tej rury bo mu przednie stawki stanęły w pionie :)

Wabienie lisów/ rura pcv
Autor: Rosen 
Data:   29-09-12 14:43

Nęcenie mięsem przy użyciu między innymi takiego urządzenia, nie działa wtedy, gdy polowanie na drapieżniki przy nęcisku jest najbardziej efektywne - w czasie występowania pokrywy śnieżnej i ujemnych temperatur.

Wabienie lisów/ rura pcv
Autor: plex 
Data:   29-09-12 15:45

@ rosen
dlatego dobrze wczesniej coś zaśmierdzieć i zamrozić ;-) wrzucałem takie resztki ryb i lisy chodził aż miło ;-)
@ Falconetti007
moim zdaniem rura ( wystarczy pcv fi 110 jak Koledzy pisali) ale wkopana minimum 1 m w ziemię. Zdarzyło mi się, że jedną miałem wkpaną plycej i dziki dosłownie ją wyryły - w zimie jak wszystko jest pomrożone już tego nie poprawisz, więc lepiej teraz zrobić jak trzeba. aha! dobrze jeszcze ponawiercać tą końcówkę która wystaje ziemi - bardziej smrody się roznoszą ;-)
Pozdrawiam i DB P.
p.s. dobrze od spodu tą rurę nawiercić i włożyć w pprzek jakiś półmetrowy - metrowy kawałek pręta czy patyka przed zasypaniem - żaden "zbieracz" tego nie wyciągnie ;-)
Pozdrawiam i DB P.

Wabienie lisów/ rura pcv
Autor: Trojak 
Data:   30-09-12 14:55

Można też ze zbitych 4 desek- po czasie same sie rozłożą; ważne, aby te i tamte wkopać na min. 80 cm, bo jak za płytko, dziki zaraz ją wykopią.
DB.

Wabienie lisów/ rura pcv
Autor: baca1051 
Data:   30-09-12 15:10

co tam koledzy wsypujecie? na rybki liski biorą? ja jeszcze czasem mieszam z karma dla psow

Wabienie lisów/ rura pcv
Autor: x kuba x 
Data:   30-09-12 17:25

polecam porcje rosołowe tanie, zawsze dostępne i bez kłopotu. Za 2-3zł pełna siatka.

Wabienie lisów/ rura pcv
Autor: plex 
Data:   30-09-12 19:49

@baca151
Zasadniczo im większy smrodek tym lepiej. ja sypałem resztki z ryb - w pobliżu była przetwórnia i stamtąd je miałem. Śmierdoliło to to niemiłosiernie, ale efekty niezłe ;-)
@Trojak
dobry pomysł z tymi deskami.
Pozdrawam i DBP.

Wabienie lisów/ rura pcv
Autor: P_iter 
Data:   02-10-12 13:30

Koledzy, okoliczni gospodarze będą wam wdzięczni jeśli nie będziecie używać na nęcisku mięsa z kurcząt. Do dobrego łatwo się przyzwyczaić.
Ryba ( zaczyna śmierdzieć bardzo szybko) zmieszana z psią karmą z puszki robi cuda. Suche żarcie jest mniej skuteczne :)
Rura 110 jest zbyt szeroka. Może doprowadzić do zaklinowania lisa w środku. Chyba jednak nie o to chodzi...
DB

Wabienie lisów/ rura pcv
Data:   02-10-12 21:19

Robiłem kiedyś coś na wzór nęciska rurowego, ale wykonanego z desek połączonych drewnianymi kołkami. Problemem było zalewanie woda i niska skuteczność w czasie mrozów i opadów śniegu.
Ponadto gdzieś kiedyś przeczytałem, i moje obserwacje również to potwierdziły, że lisy interesują się padliną do momentu gdy jeszcze mogą znaleźć w danym "elemencie" coś "świeżego". Zauważyliście spadek zainteresowania nęciskiem w miarę starzenia się karmy? Jeśli nie będzie miejsca na świeży towar, to trzeba będzie wybierać te pachnidła.

Wabienie lisów/ rura pcv
Autor: domel_mk 
Data:   03-10-12 12:14

Ja zauważyłem coś innego: lis w pobliżu neciska rurowego musi znaleść coś do "oszamania" inaczej po pewnym czasie traci zupełnie zainteresowanie rurą nawet jesli śmierdzi niemiłosiernie. więc najczęsciej do rury dobry smrodek( ryba, kurczak) a wokół sucha karma dla psów z B.
Dobre połaczenie daje też rura ze smrodkiem + myszarnia

Wabienie lisów/ rura pcv
Autor: Simo Hayha 
Data:   03-10-12 18:00

Dokładnie trzeba rudego nauczyć ,że za tym smrodkiem czai się jakiś kąsek.Samym zapachem nie zagłuszy głodu.A tak nuczy sie że przy rurze zawsze coś znajdzie .Tylko nie za dużo chyba ,że chcesz dokarmiać rudzielce w swoim łowisku ;)

Wabienie lisów/ rura pcv
Data:   26-10-12 13:37

Ad P_iter

Jaką proponujesz średnicę tak żeby spełniała swoje zadanie i nic się nie zaklinowało?

Wabienie lisów/ rura pcv
Data:   26-10-12 14:00

75 mm. Jest na tyle szeroka, że można od czasu do czasu usunąć, to co zalega w środku. Przy 50 mm jak już coś włożymy, to nie wyjmiemy.100 mm jet kuszące, ale przez dziesięcio centymetrową dziurę lis przechodzi.

Wabienie lisów/ rura pcv
Data:   26-10-12 14:36

Dzięki. Zrobię z desek tak żeby wewnątrz było 75 mm. Jaką proponujesz długość i ile powinno wystawać z gruntu?

Wabienie lisów/ rura pcv
Data:   26-10-12 14:58

Ja kupowałem standardowy, metrowy odcinek i obciąłem tak na oko ze 30 cm. Pozostały odcinek wkopałem tak, że wystawało może ze 20 cm. Działało. Lisy się schodziły i koledzy z koła strzelali przy "mojej" rurze. Jednak zrezygnowałem z tego typu nęciska na rzecz aktywnego wabienia lisów. Znacznie lepsza skuteczność niż bierne czekanie na odwiedziny.

Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Wyświetlaj drzewo  |  Szukaj  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek