strona główna forum dyskusyjne

Wpisz się na listę mailingową  
Posłuchaj infolinii - WPIS
 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Wyświetlaj drzewo  |  Szukaj  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Jaki wybrać kaliber ?
Autor: czarny35 
Data:   21-12-11 20:14

Witam doświadczonych kolegów. Jestem przed zakupem swojej pierwszej jednostki kulowej , której mam zamiar używać do polowań indywidualnych i zbiorowych . Proszę o pomoc w doborze odpowiedniego kalibru , tak aby był najbardziej uniwersalny. Pozdrawiam .

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: artur_bstazysta 
Data:   21-12-11 20:53

Kolego, z łaski swojej - dopiero co było:

kaliber
A w archiwum tego zatrzęsienie.

DB

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: WJarek 
Data:   21-12-11 22:45

Młody Kolego - są, owszem, uniwersalne kalibry. Są też uniwersalne pociski. Pamiętaj jednak, że uniwersalny, to znaczy do wszystkiego, a to często = do niczego... :-)
DB.

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: tedii 
Data:   21-12-11 23:17

tak samo jak i broń kombinowana :)

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: szarak 
Data:   22-12-11 09:00

o 8 lat poluje ze sztucera sako 6,5x55, ale uważam że prawdziwa broń dla MYŚLIWEGO to dryling w kal. np. 8x57JRS NA 16. Kiedys z takim polowałem i zachodzę w głowe co mnie podkusiło z tym sztucerem .

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: bube 
Data:   22-12-11 13:44

Najlepszym na świecie kalibrem jest Królewski 30-06 i tylko taki wypada posiadać prawdziwemu łowcy.
Db

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: Czarna Perła 
Data:   22-12-11 15:10

Gdybym z dzisiejszą wiedzą i doświadczeniem kupował pierwszy i na początek jedyny sztucer, mający służyć na polowania indywidualne i zbiorowe, byłby on w kalibrze 8x57JS.

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: browningb425 
Data:   22-12-11 16:02

ad bube
Nie tobie decydować co prawdziwy myśliwy posiadać powinien...

ad czarny35
weź jakikolwiek kaliber od 7mm w górę i celnie strzelaj a będziesz zadowolony

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   22-12-11 16:07

Z tym celnym strzelaniem to nie zawsze wychodzi tak, jakbyśmy chcieli. Szczególnie w nocy i na zbiorówkach. Tym bardziej początkującym myśliwym.

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: tatakarola 
Data:   22-12-11 16:39

Najpierw naucz się dobrze strzelać na strzelnicy nawet z pożyczonej broni,a potem kup obojętnie co. Jak będziesz potrafił strzelać,to z każdym kalibrem dasz sobie radę w łowisku. Nie będziesz później wypisywał głupot w stylu : " ten ... jest be,bo dzik po strzale mi poszedł ". Jak się nie umie strzelać ,to tak samo pudłuje się z wiatrówki jak i z 700NE.
DB

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: specmisiek  
Data:   22-12-11 20:39

Kaliber ma dużo mniejsze znaczenie niz rodzaj broni. Jeśli sztucer to jaki? Jakiej firmy?Jakiej konstrukcji? Potem dopiero kaliber... Co do kalibru-będę konkretny. Tak samo jak Czarna Perła;-) Nie inaczej...Na polskie łowiska najlepszy. Przed wojną też był najlepszy...;-)
Pozdrawiam

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: Patryk P. 
Data:   22-12-11 23:24

Ja bym zaczął od rem. 222 albo czegoś podobnego. Sam jako poczatkujący myśliwy chodziłem z takim na polowania. Skutek był taki, że przed każdym strzałem miałem pewność, że trafię. I przed każdym strzałem zastanawiałem się dwa razy zanim pociągnąłem za spust. To nie 30-06 i po kiepskim strzale ganiasz z psem po lesie.

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   22-12-11 23:58

"Jestem przed zakupem swojej pierwszej jednostki kulowej , której mam zamiar używać do polowań indywidualnych i zbiorowych" - a tu Ci 222 rem polecają...

załamka.pl

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   23-12-11 06:43

Taak ... Może jeszce wiatrówka?....;-)

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: Jareczek 
Data:   23-12-11 07:53

Procę sobie kup na gumę z majtek:) a jak tak szalejecie z kalibrami to ja przebijam i proponuję 375 HH a co tam

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: Patryk P. 
Data:   23-12-11 11:35

Czarna Perła czy skrytykowałem twoją sugestię (8x57)? Nie… Chociaż mam inne podejście do doboru kalibru i poluję z 8x57jrs (bardzo sobie go chwalę), nie napiszę „kup sobie armatę”…

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   23-12-11 13:22

Moim zdaniem każdy kaliber pomiędzy 7mm a 9,3 będzie jednym z najlepszych. Jeszcze jakby kula miała na 100m od 2,5 tysiąca juli wzwyż to juz zupełna pełnia szczęścia.. Najlepiej rzucić monetą;-)
Pozdrawiam

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: adm 
Data:   23-12-11 16:25

Zdradź czarny swoje myśli co ci chodzi po głowie. Jakieś zdanie pewnie masz. To pewnie kolegom też bedzie łatwiej doradzi.
Pzdr

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: Marceli 
Data:   23-12-11 16:31

kolego wybierz 308 win, lub 7 x 64(7 x 65R w broni amanej) lub 3006 i co byś nie wybra z tych bedzie ok. Byly posiadacz 308 i obecny 7 x 65R

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   23-12-11 19:15

Dzięki za wpisy. Faktycznie mam spory dylemat co do kalibru. Jestem tylko pewny co do sztucera ( BLASER R8 ) Wpłaciłem na niego zadatek w kal 3006, ale mam możliwość zmiany na inny kal. Mocno zastanawiam się nad 308 win. Jestem całkowicie zakręcony z tymi kalibrami, czym więcej czytam tym trudniej mi podjąc decyzję.

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: Audiq 
Data:   23-12-11 20:07

Kolego ja poluję z sztucerem 7x64 i kniejówką 7 x65Rx20 ,muszę stwierdzić że nie ma
lepszego kalibru nie zależnie od tego gdzie to ma miejsce (zbiorówka lub indywidualne)
Kaliber 3006 równoważne z powyższym.

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   23-12-11 20:56

czarny35... no cóż Kolego Ci teraz napisać?-3006 też może być. Dobierz dobry pocisk, najlepiej dosyć ciężki i nie za miękki i będziesz zadowolony. Co do broni to się już nie wypowiadam więcej.... Po prostu nic do zarzucenia nie mam do tej broni co wymieniłeś..... Bardzo, dobra broń.... Ja bym wybrał jednak w kalibrze 8x 57JS, gdybym się wogóle mógł "szarpnąć" obecnie na R8;-) Ale 3006 to też dobry wybór. Uważam że nieco gorszy niz 8x57 JS ale za to masz multum fabrycznych elaboracji i możesz łatwo coś dobrać na "każdą okazję";-) Z ósemką to tak kolorowo już nie jest -S&B SPCE rozpada się czasem w tuszy, Geco jedni chwalą a drudzy mniej, za stalowy płaszcz itp.., a z nowoczesnej amunicji poza Sako to sama drożyzna. Ja chyba bym wybierał pomiędzy Sako Hammerhead, Normą Vulcan albo Brenneke TOG...W 30 06 to jest dużo świetnych, niedrogich elaboracji amerykańskich.. Wogóle chyba najbardziej popularny na całym świecie nabój.. Ja jednak za nim nie przepadam...Ale to mój gust i moje zdanie:-) Ty możesz mieć rzecz jasna inne ;-)
Pozdrawiam serdecznie

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   23-12-11 21:58

Dzięki. Moje doświadczenia strzeleckie to tylko kal 222 ( strzelam sportowo dzika w przebiegu od 2 lat ) i jest to dla mnie poezja strzelania. Dwa tygodnie temu zostałem przyjęty do koła łowieckiego i zaczynam swiją przygodę łwiecką. Może to głupio zabrzmi ale do tej pory nie strzelałem z innego kalibru. Znany instruktor strzelactwa i pasjonat łowiecki z Wisły twierdzi że 3006 to kal szarpiący , twardy, i on poleca zdecydowanie 308 win siła podobna ale przyjemniejszy dla strzelca. Natomiast tegoroczny zdobywca złotego waw z Katowic zdecydowanie twierdzi że do celów łowieckich to 3006 jest ok. Nie pozostaje mi nic innego jak rzut monetą i po sprawie. Pozdrawiam Kolegów DB.

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   23-12-11 22:14

z tych dwóch to 308

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: tedii 
Data:   23-12-11 22:32

Kol. Czarny35
jak już kiedyś dyskutowałem z Kol. Specmisiek doszliśmy do wniosku aby uszeregować kalibry od najsłabszego 308win, 7x64,30-06,
różnica była przy czeskiej amunicji PTS lub Hornady (z czerwonym szpicem) wtedy 7x64, 308 win i 30-06
z odrzutem jest praktycznie tak samo ale 308 win 6x64 mają sporo najmniejszy odrzut jak 30-06 a parametry nie wiele mniejsze a na występującą w Polsce zwierzynę te dwa są chyba lepsze niż 30-06.

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   23-12-11 22:34

"Natomiast tegoroczny zdobywca złotego waw z Katowic zdecydowanie twierdzi że do celów łowieckich to 3006 jest ok" Szkoda że ten "zdobywca" chyba nie zna przedwojennego 8x57JS;-) Jeśli ja bym wybierał nie spośród udziwnionych i rzadkich a raczej spośród dosyć popularnych sztucerowych kalibrów (nie piszę o ekspresach) do swego łowiska to byłyby w kolejności (od najbardziej polecanego) 8x57 JS, 7x64, 308W, 6,5x55, 30 06. No może zamiast 30 06 znalazłbym jeszcze coś innego...;-)
Pozdrawiam

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: mieszczuch 
Data:   23-12-11 22:44

Rzadko "zdobywca złotego wawrzynu" = doświadczony myśliwy, mogący sensownie doradzić w sprawie polowania.
Innymi słowy: wawrzyn z polowaniem niewiele ma wspólnego, a często wręcz się kłóci. Albo myśliwy, albo "strzelacz".

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   23-12-11 23:31

Aha - i raczej nie wierz w to że 30 06 "zrobi prawie to samo" co 8x57 JS bo i takie opinie można spotkać na forach zagranicznych;-/ To "prawie" robi sporą różnicę;-) Poza tym 8x57 w USA występuje w dużo słabszych elaboracjach niż w Europie (chyba poniekąd ze względu na obecność na rynku w USA "leciwych" i "wysłużonych" juz egzemplarzy broni w tym mauserowskim kalibrze....Lepiej "dmuchać na zimne"
tu nieco o "zapomnianym" 8x57 JS

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: lzb 
Data:   24-12-11 01:29

cytat: Albo myśliwy, albo "strzelacz".
ejże...
"mieszczuch" to nie człowiek lasu ( no chyba że poluje tylko naFORUM:-)
DB.

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   24-12-11 08:11

Izb-a co to znaczy "człowiek lasu"??? Ja na przykład teraz jestem "mieszczuch" ale całe swoje dzieciństwo spędziłem w leśniczówkach-w lesie właśnie.... Tak, że na przyszłość jeśli kogoś urażę to jakby co z góry przepraszam, bo "wychowany w lesie" jestem..;-)
Pozdrawiam i Wesołych , Spokojnych Świąt życzę..

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: blackjack 
Data:   25-12-11 23:27

KALIBER uniwersalny to 308 .win resztę to optyka ,broń ,umiejętności .lub w odwrotnej kolejności .
pozdrawiam blackjack.

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: Marek Biały  
Data:   25-12-11 23:29

U N I W E R S A L N Y kaliber ???
To cos takiego jak uniwersalne obuwie?

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   26-12-11 10:12

Marek Biały ma rację niestety ...... Kaliber może być najbardziej optymalny w danych warunkach... Podobnie w windzie do obrony będzie bardziej optymalny nóż czy pistolet, a w polu karabin maszynowy i granatnik, odwrotnie juz nie koniecznie.....
Kaliber uniwersalny to taki slogan tylko...
Pozdrawiam

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: stach 
Data:   26-12-11 20:50

308 Win !

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: fousek 
Data:   26-12-11 22:48

8x57JS:)

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   26-12-11 23:19

Wybierz taki jak napisał fousek! Stary, dobry, wojenny kaliber. Ile razy trzeba to jeszcze powtarzać? Chyba, że jedziesz do Afryki albo masz zamiar polowac na łosie (u nas na razie chyba nie można)-wtedy 9,3....
Pozdrawiam

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   26-12-11 23:22

specmisiek Do Afryki to przekrój większy jak do kraju nad Wisłą:)

Jutro specjalnie pojadę do lasu zrobić fotkę jaka farbę daje łania po 8x57... dziś nie miałem aparatu...

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: Antonio 
Data:   27-12-11 08:46

Jak już zamówiłeś R8 to zamień na 8x57JS. W naszych warunkach na polowanie indywidualne i zbiorowe w sam raz. A na liska to weźmiesz sobie to co na strzelnicę do dzika w przebiegu, czyli 222 Rem albo 223 Rem.

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   27-12-11 09:50

"Wpłaciłem na niego zadatek w kal 3006, ale mam możliwość zmiany na inny kal."
Przemyśl to jeszcze;-) Jak widzisz wielu Kolegów dobrze radzi-8x57 JS. Tylko trzeba dobrać kulkę. Nie wiem czy dobrze widziałem na filmie reklamowym R8 ale chyba występował tam właśnie w tym słusznym kalibrze;-)
Blaser R8-trailer Pozdrawiam

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: mlokos9 
Data:   27-12-11 12:29

Witam!
2 lata temu stanąłem przed dylematem takim jak Kolega. Padło na sztucer CZ 550 FS ale jaki kaliber wybrać? Dziadek proponował 30-06 bo całe życie z nim polował, Tata polował z 7x65 R więc zaproponował 7x64, ale obaj stwierdzili zgodnie że w naszych łowiskach każdy kaliber od 7 mm w górę będzie dobry. Przeczytawszy wiele artykułów w fachowej literaturze zdecydowałem się na 308 Win. Jestem z tego wyboru bardzo zadowolony. Sprawdza się zarówno na polowaniach indywidualnych, jak i zbiorowych. Kolejną ważną sprawą jest odpowiedni dobór kuli oraz optyki. Należy również w daną jednostkę broni po prostu się wstrzelać, a co najważiejsze trzeba albo posiadać ,albo mieć zawsze w zasięgu psa, bo czasem bywa tak, iż nawet po strzale z kalibru 9,3 sarna nie da kropli farby. Jeśli spełnione zostaną te wszystkie warunki polowanie będzie zawsze etyczne i będzie sprawiało nam wiele radości. Życzę udanego zakupu i wielu "łamań" nowej broni. Darz Bór!

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   27-12-11 14:20

"każdy kaliber od 7 mm w górę będzie dobry"- Zgadza się, ale wśród tych dobrych 8x57 będzie lepszy. Balistyka podobna jak 308W a farba lepsza.
Pozdrawiam

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: stach 
Data:   27-12-11 15:09

308 Win. !!

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: darekp 
Data:   27-12-11 15:25

Witam. Ja również proponuję 8x57 ewentualnie 9,3x62 z którego sam strzelam. I jeszcze podpowiedź: sugeruj się kolego opiniami osób, które strzelały z kilku kalibrów i mają porównanie, teoretyków tu nie brakuje a liczy się praktyka. Ja już to przechodziłem gdy zdecydowałem się zmienić 3006 i w to miejsce kupić sztucer w 9,3x62 to się zaczęło, w kole wiadomo 100% strzela z siódemek i jak usłyszeli, że chcę kupić 9,3 to się nasłuchałem, że mi ramie urwie a po 100 metrach to kula na ziemię spadnie taki opad. Oczywiście, żaden z tych doradzających nigdy nie strzelał z 9,3.... ale wiedzę mieli niesamowitą na temat tego kalibru :-) Finalnie, jak pojechałem na pierwsze polowanie z dwójką kolegów (zapalonych fanów siódemek) i na 140 metrów strzeliłem dzika - kula trafiła dokładnie tam gdzie mierzyłem - to już się zdziwlili. Ale tak naprawdę dali sobie spokój z docinkami jak zobaczyli podczas rozbierania, że dzik ma o wiele mniejsze zniszczenia w tuszy niż strzelony z np 3006. Od tej pory dali mi spokój. Tak więc posłuchaj kolego tych co strzelali z różnych kalibrów, ich opinie są na prawdę wiarygodne bo to praktyka a nie teoria. Ja tak jak np specmisiek polecam 8x57 (miałem przyjemność strzelać z niego kilka razy) lub 9,3x62. Pozdrawiam i trafnej decyzji życze

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   27-12-11 17:46

Kolego darekp-9,3x62 to także bardzo dobry, świetny wręcz kaliber, ale dopóki nie polujemy na łosie i żubry to:
1. amunicja nieco droższa (niedużo droższa ale zawsze),
2. różnica na zwierzynie o masie do 200 kg w obalaniu w większości wypadków mało zauważalna..(bywa nawet, że ósemka "kładzie" mniejsze sztuki nieco lepiej)
3. dziewiątka jest nieco głośniejsza...
Dla sprawiedliwości teraz plusy dziewiątki:
1. lepiej radzi sobie w krzakach i trawach,
2. lepiej "działa" na dużych sztukach-od łosia i żubra w górę,
3. przy dobrze dobranej amunicji może lepiej obchodzić się z tuszą (nawet od ósemek),
4. jak pisał mi Kolega Krakus jest też bardziej "elastyczna" i można używać słabszych elaboracji na pędzeniach a mocniejszych na zasiadkę, nie trzeba wozić 2 karabinów na raz:-),
5. ma większą rozpiętość wagową elaboracji.
Czytałem parę lat temu że jakiś amerykański myśliwy elaborował nawet 9,3x62 pociskami od makarowa (9,25 mm) i ponoć wyszło mu na pomiarach ponad 1000 m/s metr od lufy...
O odrzucie nie piszę bo akurat odrzut z dziewiątki lubię.. Teoretycznie jest większy niż 3006 ale ten drugi odczuwam znacznie mniej komfortowo;-) Odrzut z dziewiątki to dosyć przyjemne pchnięcie a np. z Sauera 303 (możecie wierzyć lub nie) to sama przyjemność..Z ósemki strzela się równie komfortowo, a w zasadzie jeszcze nawet bardziej, bo pchnięcie jest znacząco mniejsze...Jednym słowem 8x57 JS wystarczy na wszystko w łowisku w Polsce a i na zbiorówkach też nieźle się sprawdzi (no-może nie w większych krzakach i trawach, bo wtedy dziewiątka lepsza...)
Tak więc wszystko od siódemki w górę jest dobre ale ja osobiście teraz wybrałbym 8x57 JS;-)
Pozdrawiam serdecznie

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: 79przemek 
Data:   27-12-11 18:36

Jest prawda czasu i prawda ekranu ....
Osobiście byłem świadkiem jak na stanowisku obok padło już teraz nie pamiętam 6 albo 7 dzików zresztą pisałem już na tym forum o tym (nie pamiętam 3 lata temu )no może przesadziłem powiedzmy 5 (bezpieczna ilość) dokonał tego myśliwy z CZ 550 kalibru nie podam żeby nie urazić "chłopców armatowców" . Żadna szanowna świnka nie leżał dalej niż 50 m od strzelca. Z przypływu łowieckiego szczęścia nie potrafił wskazać gdzie leżą no ale wszystkie się znalazły.(kaliber 66% średnicy jedynie słusznego) Rozumiem, że w łowiectwie mieliśmy "wiek ciemnoty" aż to odkryto ponownie po blisko 107 latach nad Wisłą jedynie słuszny kaliber. Nie dziwię się młodym, że wierzą w pierdoły (prawo młodości ) dziwią mnie myśliwi z 20 -30 letnią praktyką. Śmieszą mnie ludzie którzy piszą, że 9,3x62 ma minimalny odrzut po czym dwa razy reklamuje lunetę bo zestaw rzuca kulami, strzela rusznikarz wszystko w porządku jak się okazuje gość nie panuje nad bronią a pierwszy pieje w kole tylko 9,3. Wszystkie dziki kładzie na miejscu z tym, że strzela no może 2 miesięcznie a paczkę amunicji kupuje już drugą w roku (pierwszą zakupił z bronią). Pewnie hobbysta do tarczy resztę wywalił bo to kaliber zaiście i do kotleta i do papieru.

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   27-12-11 18:51

79przemek-żaden kaliber nie będzie dobry w rękach "pudlarza"... Myślę że to najważniejsza "prawda czasu i prawda ekranu".... Jakbyś jednak strzelił chociaż raz z takiej broni jak Sauer 303 - kal. 9,3x62 z lufą 56cm to myślę że chciałbyś jeszcze i jeszcze :-) Dla mnie to było naprawdę bardzo przyjemne odczucie...Spodziewałem się czegoś innego-zwłaszcza po stereotypowych opiniach, że "urywa rękę" ;-) No i ten basowy buuum:-) Prawda ekranu prawdą ekranu a ja czułem to w "realu" Naprawdę polubiłem ten kaliber:-) Na tyle że mogę go każdemu polecić.. Po zastanowieniu jednak wolałbym 8x57 JS ale chyba najbardziej jedynie ze względów ekonomicznych...
Pozdrawiam serdecznie

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   27-12-11 19:06

ad Przemek

mowa o Janku, padło 7 kabanów z 243Win, CZ 550 FS, luneta żaden Zeiss czy Delta tylko Seeadler, bez podświetlenia, krzyż 1. Boro wypruł celnie 4 kule (cały magazynek), a później ładował pojedyńczo do komory kule. należy dodać ze była to ta sama wataha. ja mu wtedy 2 z tej watahy "uszczyknąłęm"

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   27-12-11 19:14

79przemek-czy Twój Kolega Janek nie położyłby tych dzików z 8x57 JS?? A może strzeliłby ich mniej?
D.B.
P.S>-fousek- "żaden zeiss czy delta";-) wrzucasz do jednego worka "przepaściowe" półki?...Marek np. może się bardzo zdziwić... Ale ten Seadler naprawdę dolna półka

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   27-12-11 19:17

ad. specmisiek
nie chodzi o dyskredytacje 9,3x62 jako kalibru na nasze warunki chodzi o to, że wyjść na zbiorówkę w co niektórych kołach z kalibrem mniej niż 8 toż to sadyzm człowiek z np. kniejówką 7x65R wyrywa teksty typu "a to Kolega dziś na lisy się nastawił" no tak bo reszta buców na mamuty. Tyle, że ta sama banda 10 lat do tyłu na zbiorówka nosiła 300 Win. Mag itekst był ten sam "leży w ogniu", "farba jak by wiadrem polał" olśniło o oświeconych w tym sezonie modne 9,3 już przebieram nogami na kolekcje 2012 pewnie 8x64S lub 8x68S a może 338 Lapua. Magnum. Posiada ktoś przecieki ?

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   27-12-11 19:20

He he:-) Zaczynam rozumieć:-) Nie, no teraz to już wszystko jasne.. Sam kaliber przeciez ma rozwiązać sprawę -po co myśliwy?;-)
79przemek-pozdrawiam serdecznie i nie przejmuj się :-)

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   27-12-11 19:28

ad .Kamil
Bohater i sztucer ten sam ale wydaje mi się, że wszystko było jego na pokocie były jego dziki + jeszcze jeden i owca muflona? Trzy lata temu naprawdę nie pamiętam dokładnie ale działo się konkretnie.

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   27-12-11 19:40
Załącznik:  pokot.jpg (124k)

ja mowie o tym polowaniu..

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   27-12-11 19:43

ad. specmisiek
ja się nie przejmuję pamiętam czasy gdzie w latach 80 i 90 pewne koło z wrocławia miało dwa obwody typowo leśne w kotlinie kłodzkiej strzelano tam co roku ok. 150 szt. jeleni głównie z drylingów i kniejówek 7x65R co niektórzy mieli sztucery 30-06 nikt nikomu wody z mózgu nie robił, potem nadeszły magnumy po nich afryka no a teraz co może działka indukcyjne ? No chyba, że te PRL'owskie byki to były cherlawe.

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   27-12-11 19:45

Przemek

zauważyłem że na jednym z tych obwodów bykom nie robi róznicy z jakiej kulki dostana,a raczej gdzie dostana:) czy cherlawe był Gierka byki... chyba nie, popatrz na ściany w domu:)

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   27-12-11 19:50

ad. Kamil
Nie to polowanie. Miejsce pokotu to samo ale na 100% nie było łań, dziki Jaśka, jeden dzik strzelony przez Dianę (pierwszy w życiu) i owca strzelona przez Czecha. Tak mi się kojarzy zdjęcie z pokotu gdzieś mam.

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   27-12-11 19:52

Nie-no absolutnie nie jestem za "fetyszyzowaniem" jakiegokolwiek kalibru... Moim skromnym zdaniem jednak kalibry od 8x57 dają trochę więcej farby i to jest chyba jeden z najważniejszych powodów tego, że są odrobinę lepsze od tych mniejszych...Poza tym większy kaliber to często większa masa pocisku, co jest już ważniejszym czynnikiem skuteczności niż sam przekrój poprzeczny...;-) Co do magnumów to ja w górach jeszcze nie poluję...
Pozdrawiam

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   27-12-11 19:56

ad spec

wiesz, ja poluje mam 300WM mam 8x57JS, 100% grubej w tym sezonie nie tylko u mnie w kole a chyba było tego na razie kilka sztuk z 8...

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   27-12-11 20:00

" ja mu wtedy 2 z tej watahy "uszczyknąłęm" " , " a chyba było tego na razie z 80szt " - forumowy fan dobrej broni i optyki od jakiegoś czasu lubi się dowartościować na forum.
Wstaw jeszcze obiecane zdjęcie, jak łania trafiona z 8x57 potrafi się obficie wyfarbować, przy okazji poszukaj w patrochach od tej łani, bo w przyrodzie nic nie ginie...
I pilnuj go, jak już znajdziesz, bo następnym razem znów będzie ho ho co patroszyć, a nie będzie czym...

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   27-12-11 20:08

ad. mieszczuch
Ty masz jakieś kompleksy brakuje Ci osoby której mógł byś się zwierzyć ? Bania nie przyjmuje Ci sytuacji, że dwóch myśliwych strzela do jednej watahy, narysować Ci to ?

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   27-12-11 20:12

mozesz mieszczuchu zajrzeć do skrzynki...

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   27-12-11 20:18

Ejże-Dajcie już sobie na luż Koledzy...Wczoraj były Święta...
"ja poluje mam 300WM mam 8x57JS" To najlepiej sprzedaj to magnum;-) I tak mało masz z niego pozytku..
Pozdrawiam

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   27-12-11 20:49

Post usunięty administracyjnie. Przyczyna: post bez związku z niniejszym tematem, a nie dający się przenieść do Hyde Park.

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: Marek Biały  
Data:   27-12-11 20:51

Deltę oralnie wychędorzył...

Dobre!

:):):)

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   27-12-11 21:11

"posty klasy "mieszczuch" jest to produkt rodzimy ze znakiem "teraz Polska""
"księżną Deltę oralnie wychędorzył"-:-) Dawno się tak nie uśmiałem:-)
Pozdrawiam serdecznie:-)

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   27-12-11 21:56

ad. 79przemek
Skoro taki oczytany jesteś (i to w kilku językach), wytłumacz mi proszę znaczenie pojęcia "bysio".

Ja to widzę tak:
Bysio - młody, dwumetrowy zapocony nemrod ze sporą nadwagą, drogą i nowoczesną bronią i całym osprzętem ale też markowym modnym ubiorem, polujący w kilku kołach (gościnnie i komercyjnie), mogący się pochwalić dużymi rozkładami... Ale za to z ubogim słownictwem łowieckim, znajomością zwyczajów łowieckich i obyczajów zwierzyny, z mizernymi umiejętnościami myśliwskimi. Strzelający do łani w miot i do rogacza na zbiorówce, mający nie ułożone i agresywne psy atakujące ludzi, jeżdżący na polowania wypasionym pickupem.

Ale to tylko moje domysły, bo tego nowoczesnego pojęcia "bysio" nigdy nie słyszałem. Do dzisiaj.

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   27-12-11 22:29

ad. mieszczuch
podoba mi się "Bysio" chyba zmienię sobie nick. Żyjesz człowieku stereotypami czy jestem młody no nie bardzo czy mam nadwagę pewnie tak zawsze powtarzam "to ciało piwo kształtowało" czy mam drogą broń no chyba nie bardzo raczej mam dobrą niezawodną broń, w tym roku pozwoliłem sobie na jedno polowanie komercyjne rozkład no cóż ... niektórzy rocznie strzelają tyle co ja od początku, psa i pickupa nie mam no i na polowania chodzę w moro wz. 93. Ale mam prośbę mimo moich braków i niedoskonałości mów mi "Bysio" będzie Ci w życiu łatwiej odejdą Ci takie problemy jak wyjście mentalne poza własną zazdrość i kompleks niższości. Pisząc o strzelanych łaniach w miot i rogaczach powinieneś dodać "cielnych łaniach" i "medalowych rogaczach" a jedyne co mam agresywne i nie ułożone to rybki w akwarium. Napisałem Tobie na co w życiu sobie pozwalam tak więc pozwolę sobie także napisać na co sobie nie pozwalam. Na szerzenie głupoty i pajacowanie co Tobie jest zupełnie obce wyskakujesz w połowie tematu z pretensjami, że ktoś strzela dużo zwierzyny ja się tym cieszę, że innemu myśliwemu knieja dażyła. Chciałbym mieć takie rozkłady w roku jak Kamil czy nawet niektórzy myśliwi w mojej rodzinie, ale to jest zdrowe podejście do tematu a nie zazdrość. Nie zazdroszczę też sprzętu innym Kolegą przygodę z łowiectwem zaczynałem z IZ-18. Różnica między mną a Tobą jest taka że ja nie wciskam bzdur innym, że budżetowy sprzęt jest lepszy od markowego nigdy na takie kłamstwo się bym nie zdobył. Nikt mi za to nie płaci a jakby miał płacić za takie błaznowanie to duże pieniądze. Ale miło było usłyszeć to "Bysio" mam nadzieje że nie wymawiasz tego z jakimś podtekstem ?

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   27-12-11 22:47

P. S. boli Cię że można czytać swobodnie w paru językach włącz sobie Google Translate technologia wspiera też inwalidów nawet tych umysłowych.

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   28-12-11 00:24

.

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   28-12-11 07:14

ad. mieszczuch
Niestety loginu nie można edytować czyli nici z "Bysia":((((( Uważasz Kolego za swoje mocne strony słownictwo łowieckie, znajomość zwyczajów łowieckich i obyczajów zwierzyny, umiejętności myśliwskie. To powiedz mi przyjacielu jak w naszym kochanym Związku reaguje się na wiadomość, że ktoś, jakiś inny kolega myśliwy pozyskał np. w tym wypadku łanie. Czy nie należałoby złożyć gratulacje Koledze fouskowi używając wybornie wycedzonych słów ze "słownictwa łowieckiego". No a co Ty robisz ? Każesz mu grzebać w jeleniej d...e to są te nasze słynne zwyczaje i etyka łowiecka ? Podejrzewam, że z resztą jest ten sam poziom z obyczajów zwierzyny przyswoiłeś sobie max. świnie domową a z roślin buraka pastewnego. Ja potrafię przyznać, że zachowałem się jak ostatni ch@m i w tym miejscu chciałem Kol. Kamilowi pogratulować sukcesu łowieckiego i życzyć kolejnych owocnych przygód łowieckich. Mam nadzieję, że Ty również Kolego mieszczuch staniesz na wysokości zadania i zachowasz się stosownie do sytuacji wówczas jest szansa, że te bzdury o dowartościowywaniu się ujdą jako chwilowa niedyspozycja.

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   28-12-11 07:58

Nie wiem czy dobrze kombinuję ale wydaje mi się, o ile pamiętam, że większość mieszczuchów na krowy mówi przeważnie "bysio" albo "mu":-) Tutaj mamy chyba insynuację związaną z imieniem Zbyszek? Czyli to raczej nie jest prawdziwy "mieszczuch"? :-) A wogóle to proponuję wrócić do tematu bo nie dość że pogoda nie najlepsza to i jeszcze to dogryzanie na forum :-(
Pozdrawiam Koledzy

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: marhunter 
Data:   28-12-11 13:21

Ad. czarny35
Najważniejsze żeby broń była składna, sprawna technicznie i nie zawodna, miła w strzelaniu. W sklepach tego pełne półki, a i coś używanego też znajdziesz zależy od budżetu jakim dysponujesz, pamiętaj o dobrej optyce. Niech Ci Bór Darzy

Ad. mieszczuch
"Kolego" spotkała Cię cięta riposta ze strony kolegi 79przemka i wcale się nie dziwie bo na łowach najważniejsza jest atmosfera, gdy jest dobra każde są udane bez względu kto jest "królem" i ile zwierza na pokocie.Wierzę, że gdyby wszystkich byłoby stać na "markową" broń z górnej półki każdy z nas by taką posiadał. Kamila znam prywatnie od jakiegoś czasu, nawet mieliśmy okazje razem polować, w moich oczach jest dobrym i prawym myśliwym i nie jeden powinien brać z niego przykład. A dlaczego? Prosta sprawa bo gdy poprosisz o rade czy pomoc nigdy nie odmówi.Po tym poznaje się kolegów a nie po tym co mają i ile mają. Darz Bór

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   28-12-11 16:46

ad .Kamil
Zbiorówka o której pisałem była rok wcześniej niż ta z której zdjęcie umieściłeś znalazłem w galerii Koleżanki femme fatale zdjęcie z tej zbiorówki o której pisałem akurat scena z pasowania niestety nie widać pokotu pasowanie Tak więc ten sztucer musi być szczęśliwy :))) Dwa lata pod rząd takie rozkłady.

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   29-12-11 00:31

I jaki kaliber wybrałeś?

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   29-12-11 07:46

czarny35 nie ma chyba łatwiej niż przed napisaniem tego postu;-)

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: Frycmt 
Data:   29-12-11 22:20

proponuje na początek 308 w duży wybór amunicji tania kula i kaliber który nie poniewiera

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   29-12-11 23:33

A ja z uporem maniaka dalej polecam 8x57 JS... Też jakby nie poniewiera. Wybór pocisków może gorszy ale natenczas starczy..Nabój też "starczy" ale i dla starych i dla młodych wystarczy ;-)
Balistyka nie odstaje znacząco od 308W ale farba lepsza. Ceny amunicji czeskiej porównywalne.. Innych firm pewnie też.
Same plusy...Minus- to chyba tylko to, że amunicja mało lubiana bo niemiecka- "wojenna"... Ale tych co pamiętają i się im źle z wojną kojarzy już jakby coraz mniej wśród Nas...No cóż-taka kolej rzeczy...
Pozdrawiam

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: Mich 
Data:   30-12-11 11:56

jak bym brał Blasera to w 8x57JS - to taka klasyka ;) a kaliber w opinii wielu myśliwych rewelacyjny - nie mam nie strzelałem ale kiedyś w przyszłości dokupię go do posiadanego 6,5x55
pozdrawiam
Michał

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: No_idea 
Data:   30-12-11 21:54

Skoro Kolego masz taki dylemat co kup to kup coś co pozwoli Ci za stosunkowo niewielką kasę zmienić póżnije kaliber wymieniając lufę. Jest kilka takich jednostek : Blazer, Strasser RS05, Mauser M03, Merkel KR1, Rossler i pewnie kilka innych. To jest jakaś opcja jak masz ograniczone fundusze, dozbierasz i kupisz 2 lufę. Ja wybrałem zestaw 243 Win i 9,3x62 i jak zauważyłem większy wybór nie jest mi potrzebny.

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: mathias 
Data:   02-01-12 23:41

Trochę późno ale zawsze ...( niektórzy piszą a niektórzy polują:-) )
Mam parę uwag do powyższej dyskusji :
1. Tak zupełnie wyjątkowo ( że aż użyję jego ulubionego znaku ;-) muszę sie zgodzić ze specmiśkiem , że 8x57 to chyba optymalny kaliber , przynajmniej na dzika i jelenie.
2. Wiele lat polowałem z 3006 , po czym zamieniłem na 308 W . Różnicy w skuteczności nie zauważyłem a strzał zdecydowanie przyjemniejszy . Natomiast , ze wzgledu na częste zbiorówki obecnie wybrałbym 8x57
3. Ad mieszczuch - nie wiem kolego co ma oznaczać złota myśl "... wawrzyn z polowaniem niewiele ma wspólnego, a często wręcz się kłóci. Albo myśliwy, albo "strzelacz".? Wiekszych bredni dawno nie czytałem ...Zastanów się może zanim coś napiszesz...Znam całe mnóstwo dobrych jak to nazywasz "strzelaczy" obecnych zresztą na tym portalu , bedących jednocześnie świetnymi myśliwymi...

Podrawiam

DB

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   04-01-12 20:35

Nie wiem Kolego mathias czy jako "śledź" mam Tobie dziękować za to że się ze mną zgadzasz????
Natomiast ja nie zgodzę się z Tobą w punkcie 2... To znaczy zgodzę się że "NIE ZAUWAŻYŁEŚ" Niestety widocznie słabo uważasz..... Ale to tak na marginesie....
A mój ulubiony znak to "......."
Pozdrawiam

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: jaszczur9177 
Data:   04-01-12 21:49

Drogi Kolego. ja poluję z 7x64 manlicheremi amunicja norma oryx. bardzo dobry kaliber, nie ma odrzutu i jak mój instruktor, który przestrzeliwał mi bron nie raz mówił że to wreszcie ktoś z normalnym kalibrem a nie z armatą. owszem precyzja jest potrzebna i wszystko leży w ogniu. lub niedaleko idzie. małe zniszczenia tuszy a spora siła obalająca. kolega ostatnio łanię w kark z 200 m z 7x57R i leży na miejscu.

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   04-01-12 22:34

W.D.M. Bell znany w niektórych środowiskach jako "Karamojo Bell" zastrzelił z 7x57 1011 słoni z kalibru 6,5x54 M-S 300 a z .303 British 200. A nasi rodzimi "turyści" katują 50 kg dziczka z 9,3x62 i to jeszcze po tym bestia idzie. Karamojo Bell

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   04-01-12 23:08

Wiecie co Koledzy? Może się na mnie obrazicie ale te wpisy przypominaja mi trochę dyskusję że rozmiar członka nie gra roli....Zależy dla kogo...:-) Co nie znaczy że popieram strzelanie 20 kilowych dziczków z 9,3 :-)
DB

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   05-01-12 07:40

Popieram, dla jamników przykładowo ma znaczenie. Chciałbyś całe życie ciągać wacka po betonie ? :-)

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: TJ64 
Data:   05-01-12 11:12

Zawsze można podwiązać. :-))

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   05-01-12 11:18

Wsadzić pod ogon :))))))

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   05-01-12 21:55

Dawno się tak nie uśmiałem...... :-) Dobrze że nie jestem jamnikiem :-)
Pozdrawiam serdecznie:-)

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   06-01-12 00:18

PRZEMEK

jak będziesz u Nas to na "coś mocnieszego" zapraszam

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: mathias 
Data:   09-01-12 09:28

Specmisiek , z zauważaniem nie mam problemu , również madrali takich jak ty.
Naczytałes się troche to fakt . Jak jeszcze troche popolujesz i nabierzesz praktyki , pogadamy.
DB

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   09-01-12 11:32

mathias - trochę jednak popolowałem...Nienawidzę wręcz takich wpisów jak "a ile ty dzików zabiłeś?". Możesz też mnie nazywać jak chcesz, nawet "mądralą" czy inną lalą:-) Nie zmienia to jednak faktu że twoja opinia o niezauważaniu róznicy w działaniu w celu pomiędzy 308W i 30 06 Spr. jest co najmniej orginalna ....W każdym razie jestem prawie pewien że więcej znajdziesz na tym forum przeciwników swojej teorii niż jej zwolenników.. Żeby nie było to ja nie jestem żadnym "fanem" 30 06 ale nie jestem też "fanem" tego drugiego..Moim skromnym zdaniem 30 06 to tak dopiero od +150m działa trochę podobnie jak 308W od +50m... A "gadanie z tobą" nie jest i nigdy nie będzie moim marzeniem, po tym co tu napisałes i jak się do mnie odniosisz.....
Pozdrawiam

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   16-01-12 20:38

db koledzy specmisiek i mathias przestańcie sobioe dogryzać. młody kolega zapytał na forum o opinienie na temat kalibrów i o propozycje broni na pierwsza jednostkę ( kalibru) wy piszecie ksiązki i załatwiacie swoje prywatne sprawy i niesnaski. powiem tak 308; 8x57; 9,3x62 bardzo dobre kalibry. proponuje młodemu pytajacemu koledze zestaw balser r93 w kalibrze 308 + druga lufa w 9,3x62. oczywiście 9,3 z magnaportem w kolbę kikstoper ma załatwione zbiorówki i polowania indywidualne optyka do wyporu i uznania przez kupującego i temat zamknięty. jak nie strzela sportowo i tylko od czasu do czasu kaczki to niech sobie kupi do tego ruskiego bocka sportinga i szlus.

także reasumując moją wypowiedź panowie zamiast się kłucić pomóżmy wspólnie młodemu koledze.

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: Ziggy 
Data:   16-01-12 20:44

Ja zmagazynowałem w swojej szafie niepotrzebnie dużo broni.
Gdy bym zbrojąc się wiedział na temat broni tyle co dziś to w mojej szafie było by jej znacznie mniej.
A miał bym w niej: sztucer cal 223,R
sztucer cal 308,W
sztucer cal 9,3x62
dryling cal 8x57 x 20m
kniejówka cal 9,3 x 74

Do swojej kniejówki [ Blasera ] z lufami nie ma problemu można kupić co uczynię w tym roku.
Dryling musi zostać tak jak jest, czyli 308. Sztucer w kal 308 mam Sauera 202. Brakuje mi tylko jeden sztucer, ten we właściwym kal, a którym jest kal , 9,3 x 62. a będzie nim R-93.

@Czarny 35
Zrobiłeś przedpłate na R-93. nie rób wielkiej tragedji z kalibru, z czasem dokupisz sobie następną lufę, tą we właściwym kal, 9,3.
Gdy bym ja miał wybrać pomiędzy 308 a 30-06 wybrał by 308. ale wcale to nie znaczy że 30-06 nie nadaje się do polowannia. Pozdrawiam DB..

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: Sylwian70 
Data:   18-01-12 21:34

przytoczę opis Czerwińskiego ...W latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, konstruktorzy wojskowi ze Stanów Zjednoczonych poszukiwali następcy kalibru 30 - 06. Naboje charakteryzowały się nadmierną długością łuski, komplikującą proces przeładowania broni /zwłaszcza automatycznej/ oraz zbyt dużą energią kinetyczną. Amunicja 7,62 x 63 cieszyła się jednak w USA wyjątkową popularnością, zarówno wśród decydentów wojskowych jak i myśliwych. Z prawdziwą niechęcią przyjmowano konieczność ograniczenia jej energii kinetycznej czy parametrów balistycznych, a zwłaszcza rażenia skutecznego i obalającego. Skłonność jankesów do amunicji dużej mocy spowodowała, iż nowy nabój /opracowany w 1952 roku i wprowadzony w siłach zbrojnych rok później - pod oznaczeniem 7,62 x 51 NATO/, charakteryzował się co prawda łuską krótszą aż o 12 mm, ale parametry energetyczne w odniesieniu do 30 - 06 uległy ograniczeniu zaledwie o parę procent. Podwyższone właściwości energetyczne nabój zawdzięczał zmianie gatunku prochu na nitroglicerynowy. Wytwarzane przez nową amunicję ciśnienie w lufie jest wyższe niż u starego 30 - 06, ale nie wpływa to znacząco na jej żywotność. Odkuwane na zimno lufy dobrych sztucerów wytrzymują bez problemów do 6 tysięcy strzałów, a karabinów wojskowych nawet do 14 tys. (np. FN FAL, M -14 czy G - 3). To jeden z ważnych czynników przemawiających za zakupem broni w tym kalibrze, bowiem np. 270 Winchester "zdziera" lufę po 2 tys. strzałów, a 7 mm Remington Magnum już po tysiącu. Nowy nabój zaadaptowano w U.S. Army m.in. do karabinu samopowtarzalnego M - 14, AR - 10 i zespołowej broni maszynowej. Cywilna wersja tej amunicji, oznaczana symbolem 308 Winchester szybko zyskała popularność; początkowo głównie wśród strzelców sportowych i snajperów. Rosjanie postawili już w 1947 roku na amunicję pośrednią, ulokowaną energetycznie miedzy nabojem karabinowym i pistoletowym, wprowadzając wzorowany na niemieckim "7,92 Kurz Patrone" kaliber 7,62 x 39. Pośredni nabój rosyjski nie cieszył się poważaniem wśród sportsmenów, myśliwi zaś używają go bardzo sporadycznie, głównie w Rosji i USA. Przyczyną niskiej popularności naboju rosyjskiego jest niedobór energii kinetycznej (tylko 1500 J na 100 metrach, czyli praktycznie dwa razy mniej od 7,62 x 51).

Źródeł sukcesu kalibru 308 Win. można wskazać wiele, nie bez znaczenia jest oczywiście ranga przyjęcia wojskowej wersji naboju przez Pakt Północnoatlantycki. Jest on produkowany z największą chyba gamą pocisków, w granicach masy zawartych w przedziale od 6,5 aż do 13 gram. W ilości elaboracji może z nim rywalizować tylko słynny 30 - 06.

308 Winchester jest powszechnie uważany za nabój celniejszy od zasłużonego poprzednika, stąd wzięła się jego popularność wśród snajperów czy strzelców sportowych. Jest wykorzystywany do strzelania nie tylko na 300 metrów, lecz nawet do 1000 yardów (914 metrów). Ponadto 7,62 x 51 charakteryzuje się sporo mniejszym, bardziej "miękkim" odrzutem. Ograniczenie odrzutu jest ewidentnie większe niż wynikałoby to z prostej oceny tabel energetycznych pocisków. O ile sztucer nie waży zbyt mało (poniżej 3,2 kg), odrzut kal. 308 Win. jest do przyjęcia przez zdecydowaną większość myśliwych. Nie trzeba przy tym stosować żadnych hamulców wylotowych w rodzaju BOSS - a /chyba, że paramy się strzelaniem profesjonalnym/, wystarczy dobry gumowy amortyzator na stopce kolby.
Nabój Masa pocisku, g Prędkość, m/s Masa broni, kg Energia odrzutu,J
12/70 31,8 350 - 400 3,4 28,5
222 Rem. 3,24 975 3,2 5,9
243 Win. 6,48 914 3,4 16,3
270 Win. 9,72 857 3,6 33,5
7 x 57 11,2 770 3,4 27,9
7 mm RM 10,5 930 3,8 38,7
308 Win. 11,66 799 3,6 30,3

Część naszych myśliwych ma niestety awersję do tego kalibru, wynikającą z używania w przeszłości Mosinów /głównie OWG z Grudziądza/ w wariancie 308 Winchester. Istotnie, modyfikacja starego karabinu do amunicji kal. 7,62 x 51 należała do wyjątkowo nieudanych, ale wina nie leży po stronie nabojów, lecz wynika ze znaczących różnic wymiarowych między lufami, pociskami i wreszcie łuskami amunicji Mosina i Winchestera. Średnica luf wg bruzd wynosiła w Mosinie minimum 7,92 mm a w 308 Win. 7,82 mm. Pocisk miał średnicę maksymalnie nawet 7,92 mm, a w 7,62 x 51 tylko 7,85 mm. Doprowadzało to do przenikania gazów prochowych poprzez szczeliny między płaszczem pocisku, a dnem bruzd; obniżając prędkość początkową i pogarszając wyniki skupienia. Także lufa miała wtedy zmniejszoną żywotność /choć w przypadku "twardej" lufy wojskowego Mosina ten parametr był najmniej istotny/. Porównując wskaźniki energetyczne i balistyczne nabojów kal. 7,62 x 54R i 7,62 x 51 trudno doszukać się jakichkolwiek istotnych różnic, choć niezaprzeczalnie 308 Win. jest znacznie bardziej nowoczesny od wiekowej amunicji rosyjskiej z wystającą kryzą. Amerykanie chcieli za wszelką cenę, by nabój NATO nie ustępował rosyjskiej amunicji karabinowej i przyznać trzeba, iż to założenie udało się zrealizować.

Swoistym kuriozum jest fakt ogromnej popularności kal. 308 Win. w Rosji. Otóż największym kolekcjonerem broni i pasjonatem łowiectwa był wśród genseków Leonid Breżniew. Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych, otrzymał w prezencie luksusową wersję sztucera Winchester model 70, w tym właśnie kalibrze. Nie wypadało prosić o większą ilość amunicji, a że Breżniew strzelał dużo, nakazał wdrożenie u siebie produkcji nabojów. Tak pojawił się w Rosji nabój myśliwski kal. 7,62 x 51. Paradoksem był fakt, iż przez długie lata naboje rosyjskie w zasadzie pasowały do broni zachodniej, ale zachodnie do sowieckiej już nie. Rosyjska spłonka typu wojskowego była sporo twardsza niż stosowana np. w nabojach niemieckich czy szwedzkich. Iglice rosyjskich sztucerów przebijały delikatne spłonki amunicji zachodniej, powodując przerywanie się gazów z komory nabojowej. Mogło to prowadzić do poważnych uszkodzeń broni i zranienia strzelca. Także długość całkowita amunicji sowieckiej była inna, efektem były problemy z magazynkami. Od lat dziewięćdziesiątych XX wieku Rosjanie znormalizowali nabój wg przyjętych standardów (współczesne oznaczenie 7,62 x 51 M), przeprojektowali własną broń i ryzyka już nie ma.

308 Winchester jest używany przede wszystkim w sztucerach /powtarzalnych wszystkich typów, samopowtarzalnych i ekspresach /, ale coraz częściej także w kniejówkach czy drylingach. Kaliber ten, z uwagi na nowsze gatunki prochu "dopala" się w pełni już w dość krótkich lufach /wystarczy w zupełności 50 - 56 cm/ podczas gdy 30 - 06 najlepiej sprawuje się w lufie o długości ok. 60 cm.

Najlżejsze pociski w pełnym płaszczu, prócz zastosowań tarczowych mogą być z powodzeniem stosowane na lisy. Charakteryzują się one bardziej płaskim torem lotu i mniejszym opadem, co wyrównuje drobny błąd strzelca w ocenie odległości. Wszystkie pociski typu FMJ są stosunkowo tanie, co pozwala prowadzić z nich stały trening strzelecki. Dobre firmy starają się wyrównać balistykę pocisków tarczowych z myśliwskimi, przynajmniej w zakresie optymalnych dystansów czyli do 100 - 150 metrów. Gwarantuje to możliwość strzelania zarówno na strzelnicach jak i w polu bez każdorazowej zmiany nastaw celownika optycznego. Należą do nich np. TRAINER (firmy LAPUA o masie 8,0 g) który ma 100 m ma identyczny, a na 150 metrów bardzo zbliżony tor do pocisku MEGA o masie 12 gram. Opad tego ostatniego jest tylko o 2 cm większy.

Po czym poznać i jak dobrać najlepsze pociski? Jedną z metod jest sprawdzenie, które z nich cieszą się tak dużą renomą, że produkcję jednocześnie prowadzi kilka uznanych firm amunicyjnych. Metoda ta, całkiem zresztą skuteczna nie wymaga balistycznych dociekań. W kal. 308 Winchester pociskami "międzynarodowymi" są np. NOSLER PARTITION, NOSLER BST, TXP (Swift A - Frame), czy np. SIERRA GK. Naboje z tymi pociskami produkuje m.in. NORMA, SAKO, HIRTENBERGER, LAPUA, WINCHESTER lub S & B. Niestety znaczna część myśliwych problem zamyka stwierdzeniem, iż używają tylko sprawdzonych, klasycznych pocisków półpłaszczowych; lekkich i ciężkich. Takie podejście jest uzasadniane głównie względami finansowymi. Jednak przy średnim zużyciu jednego czy dwóch opakowań amunicji w roku, różnica w kosztach jest minimalna. W kalibrze 308 Win., jak w żadnym innym mamy możliwość praktycznie doskonałego doboru pocisków. Niewykorzystanie maksymalnych możliwości nowoczesnej amunicji jest poważnym błędem.

Przy strzelaniu kozłów nabój ma oczywiście olbrzymią nadwyżkę mocy, stąd konieczność dobrania pocisków nie niszczących nadmiernie tuszy. Należy wykluczyć wszystkie klasyczne, lekkie pociski półpłaszczowe typu SOFT POINT (ang. SP lub z niem. TM). Charakteryzują się one zbyt silną, wręcz wybuchową deformacją i fragmentacją, otwór wylotowy jest przy tym kilkakrotnie większy od kalibru. Przy konieczności - powtarzam konieczności użycia półpłaszcza starego typu, należy strzelać pociskiem najcięższym, uszkodzenia tuszy będą wtedy znacznie mniejsze.

Z nabojów NORMY dobry będzie licencyjny TXP (Swift A - Frame, dwurdzeniowy przypominający w przekroju literę A, stąd oryginalna nazwa) o masie 10,7 g. Charakteryzuje się on bardzo silną penetracją i ściśle kontrolowanym grzybkowaniem. Choć przewidziany jest do rażenia odpornych na kule, gruboskórnych zwierząt sprawdzi się także przy odstrzale delikatnej sarny, zachowując tuszę w prawie idealnym stanie. Można także użyć słynnego, dwurdzeniowego pocisku NOSLER PARTITION (przypominającego w przekroju literę H) z tym, iż uszkodzenie tuszy /z uwagi na cieńszy płaszcz i otwarty wierzchołek/ będzie nieco większe. Także ORYXEM i w ostateczności ALASKĄ, (oba o masie 11,7 g) można dobrze strzelać sarny, natomiast nie polecam w żadnym razie "miękkiego" VULKANA (11,7 g). Jego działanie, zwłaszcza przy bliskim strzale komorowym będzie porównywalne z eksplozją, z płuc i serca nic nie pozostanie, stąd pocisk ten - zwłaszcza w cięższej elaboracji przeznaczmy na mocne dziki czy jelenie. NOSLER BST i PLASTIC POINT również nie są wskazane na sarny.

Przy polowaniach na jelenie, kaliber 7,62 x 51 najlepiej sprawdzi się w elaboracjach z pociskami o masie 10,7 - 11,7 g. Wszystkie nowoczesne pociski nadają się do tego typu polowań, natomiast warunek kontrolowanej deformacji i stosunkowo silnej penetracji z pocisków NORMY najlepiej spełnia ORYX. Jak wskazuje nazwa pocisku, jest on wręcz przeznaczony na jeleniowate. Praktycznie zawsze zostawia dobrze widoczny otwór wylotowy, ułatwiający dochodzenie postrzałka. Kanał chwilowy w ranie jest bardzo silny, porównywalny z mocnym VULKANEM, ale przewaga ORYXA leży w pełnym zachowaniu masy pocisku w tuszy i lepszej, choć nie nadmiernej penetracji. ORYX ma dogodny balistycznie kształt do strzałów na średnich dystansach, ponadto grzybkuje równo niezależnie od prędkości spotkania pocisku z celem /a więc praktycznie i odległości/. Także SIERRA GK idealnie nadaje się na jelenie, jest przy tym bardzo celnym pociskiem.

Przy odstrzale średnich czy mocnych dzików w pędzeniach, 308 Winchester nie jest najlepszym wyborem. Rażenie skuteczne amunicji jest zupełnie wystarczające, natomiast działania obalającego w stosunku do dzików kaliber ten nie ma. Dotyczy to zresztą i nabojów 30 - 06 czy 7 x 64. Jeżeli uwzględnimy współczynnik Taylora (TKO - Taylor Knock Out), to najmniejszym wskazanym kalibrem na dziki w pędzeniach jest dopiero 9,3 x 62 czy jeszcze lepiej 12/76 z kulą z miękkiego ołowiu, o masie ok. 40 g. Odpowiednio dobrany pocisk kal. 308 Winchester może oczywiście powalić grubego dzika na miejscu /przy dobrym ulokowaniu pocisku/, ale nie ma na to niestety gwarancji.

Przy strzelaniu do małych dzików wystarczy tani, lekki pocisk typu SOFT POINT, o masie ok. 9,7 g. Zgrzybkuje on natychmiast i przekaże całą energię w tuszy. Należy przestrzegać prostej zasady: im większy dzik, tym cięższy powinien być pocisk. Ponieważ trudno z oczywistych przyczyn przewidzieć, z jakim dzikiem będziemy mieli do czynienia na polowaniu, można zatrzymać się na pocisku o masie ok. 11,7 g, jako w zasadzie uniwersalnym. Najcięższa elaboracja, czyli wariant z pociskiem 13 gramowym może nas nieprzyjemnie zaskoczyć np. przy odstrzale zwykłych przelatków. Mocny pocisk zawsze przeszyje małego dzika na wylot, zabierając większość energii ze sobą. Często nie zdąży przy tym w pełni rozkwitnąć, więc mogą zdarzyć się nużące poszukiwania postrzałka. Tracimy przy tym zaufanie do broni czy amunicji. Najcięższe pociski należy stosować wyłącznie na średnie i grube dziki.

Rozpatrzmy teraz ofertę znanych firm amunicyjnych, zaczynając od Sellier & Bellot. Z dwóch typów pocisków pełnopłaszczowych (FMJ), na lisa lepszy będzie lżejszy, o masie 9,55 g. Charakteryzuje się on znacznie bardziej płaskim torem lotu i mniejszym opadem. Specjalnie do precyzyjnych strzelań tarczowych wskazany jest HPBT, z niewielkim otworem wierzchołkowym i opływowym, ulepszonym balistycznie kształtem tylnej części pocisku (masa 10,9 g; energia na 100 metrach 2984 J). Pocisk ten sprawdzi się nawet przy strzelaniu na dystansach ponad 300 metrów. Myśliwi zatrzymują się najczęściej na ciężkim "półpłaszczu" typu SP o masie 11,7 g. To duży błąd, bo energia tego pocisku nie przekracza 2441 J na 100 metrach. Jego zaokrąglona część głowicowa dobrze sprawdzi się przy spotkaniu z celem tylko na bardzo bliskich dystansach strzału. Zdecydowanie lepszym wyborem jest nowocześniejszy pocisk typu HPC o tej samej masie, dysponujący energią 2991 J na 100 metrach /i jeszcze 2642 J na 200 metrach/. Pocisk ten jest także znacznie mniej wrażliwy na wiatr boczny. Zmodyfikowany pocisk lekki typu SPCE, o masie 9,7 g dysponuje energią 2692 J na dystansie 100 metrów. Dobrym wyborem, (zarówno pod względem balistycznym jak i w zakresie ekspandowania w tuszy) będzie licencyjny, celny i stosunkowo "miękki" pocisk typu SIERRA GK.

HIRTENBERGER oferuje dwa nowoczesne, dwurdzeniowe pociski typu NOSLER PARTITION, o masach 9,7 i 11,6 g. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie lżejsza elaboracja. Otóż pocisk ten ma na 100 metrach bardzo wysoką energię - ponad 3104 J / dla porównania, 30 - 06 dokładnie 3261 J, co daje mu tylko 5 % przewagi w zakresie energii kinetycznej/. Ciężki pocisk NOSLERA jest niestety sporo słabszy od lekkiego. Gdy zdecydujemy się używać średnich pocisków typu SIERRA GK (10,7 g), różnice energetyczne między kalibrami 308 i 30 - 06 są prawie niezauważalne - tylko 1,5 % /odpowiednio 2678 J i 2713 J na 100 metrach/.

LAPUA rozpieszcza nas idealnie jednakowymi parametrami pocisków tarczowych typu TRAINER w kalibrach 308, 30 - 06 i 7,62 x 54R - dokładnie 2468 J energii kinetycznej na 100 metrach, taki sam jest więc opad (7 cm na 200 metrów, przy przystrzeliwaniu broni na 150 metrów). Mistrzowie używają pocisków wyczynowych trzech typów: SCENAR, FMJ D 46 i LOCK BASE. Najbardziej znany w kręgu profesjonalistów jest oczywiście słynny SCENAR /także w wersjach SILVER JACKET/. Oferowane są trzy elaboracje: pociski o masie 10,0 g; 10,85 i 12,0 g. Wszystkie są bardzo celne i mocne; ostatni osiąga aż 3279 J energii na 100 metrach. LOCK BASE, przeznaczony do bardzo dalekich strzelań - przy elaboracji 11,0 g ma ponad 3528 J na 100 metrach i ok. 3064 J energii na 200 metrach. To w zasadzie maksimum energetyczne dla amunicji 308 Winchester. Myśliwi z Finlandii preferują oczywiście pocisk typu MEGA, nawet przy polowaniach na mocne łosie. Z dwóch elaboracji większym uznaniem cieszy się pocisk o masie 12 g. Przy strzale tym pociskiem na płuca, łoś nie zrobi więcej niż kilkadziesiąt metrów.

Z oferty SAKO najlepszym pociskiem myśliwskim jest moim zdaniem SUPER HAMMERHEAD /o masie 11,7 g/, dysponujący pierwszorzędną energią kinetyczną - aż 3230 J na 100 metrach. Nie ulega on fragmentacji w tuszy, charakteryzuje się także wysoką celnością i odpornością na wpływ wiatru. Broń należy przystrzeliwać na 160 metrów, wówczas przewyższenie na 50 i 100 metrach będzie równe odpowiednio 1,4 oraz 3 cm. Warto dodać, iż SH jest zaledwie o 3 % słabszy od tego samego pocisku w kal. 30 - 06. Lżejszy pocisk typu SH /masa 10,1 g/ ma minimalnie gorsze parametry energetyczne - 3032 J na 100 metrach, za to charakteryzuje się bardzo płaskim torem lotu, co pozwala przystrzelać go na 180 metrów. Przewyższenia na 50 i 100 metrów będą rewelacyjnie małe - tylko 0,9 i 2,5 cm . Tarczowe pociski typu FMJ, dobre również na lisa mają identyczne parametry zarówno dla kalibru 308 Winchester jak i 30 - 06. Dobrym wyborem jest licencyjny, monolityczny pocisk o ściśle kontrolowanej deformacji części głowicowej, typu POWERHEAD (Barnes), dysponujący energią aż 3117 J na 100 metrach. Tanią alternatywą będzie klasyczny pocisk półpłaszczowy typu GAMEHEAD, o masie tylko 8,0 g i energii 2772 J na dystansie 100 metrów. Najcięższą, 13 gramową elaborację stanowi HAMMERHEAD (2890 J na 100 metrach), kapitalny do strzelania mocnych dzików z bliska. Jego nienajlepszy kształt balistyczny ogranicza maksymalny dystans strzału skutecznego do ok. 80 - 110 metrów; jednak na polowaniu zbiorowym sprawdzi się lepiej niż SH, bowiem dysponuje większym rażeniem obalającym.

Przy strzelaniu precyzyjnym na duże dystanse, doskonale sprawdzi się RACEHEAD typu HPBT, zwłaszcza z cięższym pociskiem o masie 12,3 g.

Z nabojów NORMY najmocniejszy w kal. 308 Win. jest NOSLER PARTITION, dysponujący energią aż 3109 J na 100 metrach. Warto jednak zwrócić uwagę na wyniki polowań prowadzonych we Francji w latach 1990 - 96, z których wynika, iż przy strzelaniu grubej zwierzyny najlepszym pociskiem był VULKAN (pierwsze miejsce wśród ocenianych 26 tys. przypadków, praktycznie 70 % rażenia obalającego pierwszym strzałem). Trzecie miejsce, z minimalnie tylko gorszym wynikiem zajął PLASTIC TIP (67,8 %). Wg przyjętych kryteriów, pocisk był uznany za skuteczny tylko wtedy, gdy dzik zrulował w ogniu lub padł po przebiegnięciu nie więcej niż 9 metrów.

W ścisłej czołówce znalazły się też dwa pociski firmy RWS, KEGELSPITZ (67 % rażenia obalającego) i TUG (64,7 %). Dobrą propozycją dla myśliwych jest też nowoczesny DOPPELKERN. Również BLASER oferuje bardzo dobry pocisk typu CDP. Wyniki nie uwzględniały jednak nabojów opracowanych po 1995 roku. Badania wykazały ponad wszelką wątpliwość, iż najskuteczniejszym kalibrem na dziki w pędzeniach był 9,3 x 62.

WINCHESTER oferuje m.in. dobrze znanego SILVERTIPA, o masie 11,6 g i energii ponad 3100 J na 100 metrach, jego nowsze modyfikacje BALLISTIC SILVERTIP, a także ocenione jako bardzo skuteczne naboje z pociskiem POWER POINT (66,38 % rażenia obalającego pierwszym strzałem). Całą masę początkową zachowuje w tuszy słynny FAIL SAFE, dodatkowo pokrywany LUBALOXEM, przedłużającym żywotność lufy.

Szczegółowe opisanie dostępnej amunicji jest oczywiście niemożliwe w tak krótkim artykule. Moim zdaniem, 308 Win. wystarcza do wszystkich polowań w Europie. Stopniowo wypiera on dotychczasowego "króla nabojów", czyli 30 - 06. Zauważa się rosnącą popularność tej amunicji, zwłaszcza wśród młodszych wiekiem myśliwych. Prawdopodobnie za kilkanaście lat król zostanie ostatecznie zdetronizowany, ale nawet wówczas te dwa dobre kalibry będą współistnieć i wzajemnie się uzupełniać. Na rynku amunicji myśliwskiej i sportowej, 308 Winchester zajmuje zasłużenie bardzo wysoką pozycję. Nie ma oczywiście uniwersalnych czy idealnych kalibrów. 7,62 x 51 ma za to niewiele wad i dlatego z czystym sumieniem mogę go polecić.
dr Marek Czerwiński

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: MirekGrab 
Data:   18-01-12 21:57

Kolejny dr:)

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: MirekGrab 
Data:   18-01-12 22:10

czarny35
A na poważnie ,wybierz kaliber największy z możliwych do używania przez Ciebie.I włóż między bajki legendy o łamaniu obojczyków itp.
Używam broń w dużych i bardzo dużych kalibrach,nie narzekam i w opatrunkach gipsowych nie chodzę.
Jeżeli w wyborze mogę pomóc pisz na PW

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   19-01-12 09:45

MirekGrab-rozumiem Kolego... Łatwiej osiągnąć prędkość poddźwiękową dla dużego kalibru ;-)
Sylwian70-Już miałem nadzieję że popełniłeś jakiś ambitny wpis a tu znowu.. Marek Czerwiński ;-)
DB

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   19-01-12 17:41

czarny35
.................. a na poważnie, to jak włożysz między bajki legendy o łamaniu obojczyków to przewróć tę bajkę parę stron do tył i tam będzie legenda o "9,3x62 co nie kopie bo nóg ni ma" i w tej legendzie będzie o krajowych kowbojach co to ze sztucera 9,3 robią obrzyna i z jednej ręki cały magazynek opróżniają ( nie wiem po co bo pierwsza kula kładzie każdego zwierza na miejscu). Ale jak to kiedyś kumpel zadał mi pytanie "Wiesz po czym poznać afrykański kaliber ?", odpowiadam "nie wiem", na to on " Po tym, że strzelec ma minę podczas strzału jak murzyn z zaawansowaną dezynterią" :).

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   21-01-12 00:08

db koledzy a ja zamiast pisać książki na forum zadam proste pytanie o charakterystykę łowiska młodego kolegi to jest jaka zwierzyna występuje potem dobierał bym kalibry.

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: marhunter 
Data:   25-01-12 07:58

Moim zdaniem uniwersalnego kalibru nie ma, poluje od prawie 4 lat, od początku poluje z cz 550 lux kal 7x64, nie narzekam na tą bron bo jest swietnie składna celna i przewraca wszystko, tylko ten kaliber nie wybacza błędów jak strzelamy bardzo dobrze nie ma problemu jak nie ulokujemy kuli bardzo dobrze ratuje dobrze ułożony posokowiec i nawet kilku godzinna tułaczka po lesie, na sarne i lisy kupiłem 222rem kaliber świetny nawet na nie duze dziki takie żądełko:) a w sobote mam zamiar zakupić mausera kal 8x57js na grube dziki i jelenie. DB Marek

Jaki wybrać kaliber ?
Autor: zielony ludek 
Data:   25-01-12 20:50

Frycmt dobrze prawisz. ja właśnie z uwagi na charakterystykę łowiska (polowania zbiorowe) zdecydowałem się dokupić 9,3. na indywidualne 6,5 ale zbiorówki w moim obwodzie, który jest położony w sąsiedztwie Odry są dość specyficzne. prawda jest taka, że najlepsze, pewne mioty wyglądają jak las tropikalny. jest to jedna wielka plątanina traw,trzcin,krzaków,krzaczków i tysięcy przeszkód, które stoją na drodze kuli ze standardowej 7. dziesiątki razy miałem dziki, do których nawet się nie składałem bo wiedziałem, że i tak kula nie dojdzie żadnego. tutaj 9,3 ma wielką przewagę. obserwuje to także na polowaniach zbiorowych dla dewizowców, zawsze zgodnie twierdzą że mamy naprawdę trudny ale piękny teren.
DB

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   25-01-12 22:50

db czyżby kolega zielony ludek polował w kole nemrod warszawa. znam trochę te wasze tereny macie je piękne dużo płowej i daniela duże dzikersy

Jaki wybrać kaliber ?
Data:   06-04-12 23:06

"duże dzikersy"
Czyli już wiadomo jaki kaliber wybrać - "dzikersowy" ;-) A są tam może duże "nouplisy"? ;-)
Darz Bór
P.S. Nie wiem dalej co znaczy zawsze te małe "db" z przodu,,, Ale boję się domyślać..

Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Wyświetlaj drzewo  |  Szukaj  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek